Menüü

Otsi

Icosagen ja Tartu Ülikool saavutasid koostöös läbimurde emakakaelavähki tekitava viiruse ravi uuringutes

Tartu ülikooli ja Icosagen Cell Factory OÜ teadlased avaldasid teadusajakirjas PLOS Pathogens artikli, mis tutvustab uut rakulist seiresüsteemi inimese papilloomiviiruse (HPV) kasvu ja ravimite mõju hindamiseks. Uus seiresüsteem võib oluliselt kiirendada uue HPV ravimi väljatöötamist.

“Peaaegu kõik inimesed nakatuvad oma eluaja jooksul papilloomiviirusega, kuid suur osa nakkusi möödub suhteliselt kahjutult, paljudel ei avaldu sümptomid kunagi,” ütleb äsja Tartu ülikoolis doktorikraadi kaitsnud Mart Toots, kes võttis oma töös lähema uurimise alla viiruse eluohtlikud ehk onkogeensed tüübid.

Inimese papilloomiviiruseid on enam kui 200 tüüpi ja need võivad põhjustada erinevaid haiguseid healoomulistest vohanditest (näiteks soolatüükad) kuni kõri- ja emakakaelavähini. Ainuüksi USAs diagnoositakse igal aastal kuus miljonit esmakordset HPV infektsiooni juhtu. Papilloomiviiruse põhjustatud haigusi ravitakse vahelduva eduga väga paljude meetodite abil, kuid spetsiifilist HPV ravi senini ei eksisteeri.

Selleks, et aidata kaasa tõhusa ravi väljatöötamisele, on Mart Toots koos kolleegidega Icosagen Cell Factory OÜst ja Tartu ülikoolist loonud uue meetodi, mis võimaldab tuvastada potentsiaalseid efektiivseid ravimeid ja ravi sihtmärke. Erinevalt varem loodud süsteemidest võtab nende meetod arvesse kogu HPV genoomi, samuti viiruse elutsükli kolme etappi, mis leiavad aset HPV infektsiooni jooksul.

Uue süsteemi väljatöötamiseks lisasid teadlased HPV genoomidele helendavad valgud, mis võimaldavad viiruse kasvu hõlpsalt jälgida selle elutsükli igas staadiumis. Nii on võimalik kiirtestide abil pidevalt jälgida, kas üks või teine potentsiaalne ravim avaldab viirusele mõju või mitte –kiirendades seeläbi potentsiaalse ravimi väljatöötamist. „Oleme kindlad, et HPV ravimite skriinimisanalüüsi süsteem võimaldab avastada mitmeid uusi sihtmärke ja väikemolekulaarseid ravimeid,“ selgitavad töö autorid. „Neid saab kasutada efektiivselt inimese papilloomiviiruse tekitatud madala ja kõrge riskiga naha- ja limaskestainfektsioonide kõrvaldamiseks. Töö eesmärk on pakkuda lahendust seni täitmata tõsisele vajadusele meditsiinis, hea- ja pahaloomuliste HPV-positiivsete epiteelikasvajate ravile,“ kirjeldasid teadlased töö eesmärke. Praeguseks on meetodiga läbi katsetatud üle 1600 keemilise ühendi, millest mitmed on kasutatavad kõrge riski HPV alamtüüpide kasvu takistavatena.

Vaata ka animatsiooni siit: https://www.youtube.com/watch?v=_-wSVHzHcSA

Uurimistöö sai võimalikuks tänu Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi, Icosagen ASi ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse koostööle. Selle teadustöö läbiviimist finantseerisid: 1. Icosagen Cell Factory OÜ omavahenditest. 2. Icosagen Cell Factory OÜ projekti EU42266 „Novel platform for development of antiviral drugs against HPV infection“ toetati aastatel 2012-2015 Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse „Teadus- ja arendustegevuse projektide rakendusuuringu toetuse“ meetmest Euroopa Liidu Regionaalarengufondi vahenditega. 3. Tartu ülikooli tehnoloogiainstituut osales selles projektis kaastäitjana kasutas osaliselt vahendeid Eesti teadusagentuurilt (ETAG) saadud grantidest IUT-20-27, ETF grantide 9385 ja 9467 ning Keemilise Bioloogia Tippkeskuse (3.2.0101.08-0017) vahendeid.

Antud projekti raames tehtud teadustöö tulemusena kaitsti 2016. aastal viis doktorikraadi ja kaitsmiseks on ette valmistatud kolm doktoritööd. Lisainfo: Mart Ustav, Tartu ülikooli biomeditsiini tehnoloogia professor 509 8600, mart.ustav@ut.ee

Artikkel: http://journals.plos.org/plospathogens/article?id=10.1371/journal.ppat.1006168

Shopping Cart